Fixace úrokové sazby je samozřejmou součástí klasických hypotečních úvěrů. Její účel spočívá v zajištění stability aktuálně nastaveného úroku, takže banka vám během doby fixace nebude moci výši úrokové sazby nijak pozměnit. Právě zmiňovaná doba fixace je v poslední době dost aktuálním tématem, protože stále více klientů sází na delší varianty.
Zatímco v minulosti byla většinou žadatelů preferovaná kratší fixace, dnes je tomu úplně jinak. Klienti hledají několikaleté varianty, kterými si zajistí výši nastavené měsíční splátky na poměrně delší dobu. Důvodů, pro které se žadatelé orientují na takový krok je více, ale podstatná je změna trendu, kterému se následně přizpůsobili i poskytovatelé. To je jasným signálem toho, že dnes hrají hlavní roli právě střednědobé varianty fixace.
1 rok je málo
1-letá fixace byla dlouho oblíbená, ale v současnosti se žadatelům nejeví jako nejlepší volba. Tato možnost za určitých okolností přináší jisté výhody, ale i přesto už o ni není takový zájem. Kromě toho, při jejím využití je třeba počítat s vyššími úroky jako při delších variantách.
Nejoblíbenější je 3 nebo 5-letá fixace
Představitelé bank potvrzují statistické údaje, které jasně vypovídají o poměrně vyšším zájmu o 3 a 5 letou fixaci. Čísla poskytnutých hypoték s tímto fixačním variantou dost narostly, což potvrzuje i přiložený graf. V něm jasně vidíme výrazné rozdíly zohledněny v 5-ročním časovém horizontu.
Orientace na delší dobu fixace není vysloveně slovenskou specialitou, protože tento trend zaznamenáváme v mnoha evropských zemích. Dokonce jde o státy jako Anglie, kde si žadatelé vybírali zejména hypotéky s pohyblivou sazbou, ale dnes hledají ve velkém i ty s možností fixace. Vzhledem k aktuální vývoj na trzích se dá očekávat, že takový vývoj bude pokračovat a nejen Slováci budou nadále sympatizovat s 3 a 5-ročním obdobím.