Ve světě hypoúverov se setkáváme s různými novinkami pravidelně a klienti mají vždy šanci dostat se k dalším novým produktům, které více vystihují nároky doby. Dnes se podíváme na jeden speciální typ hypotéky, kterou v zahraničí využívají běžně a možná se postupně prosadí i u nás.
Poskytování hypotečních úvěrů na Slovensku je podmíněno účelem vynaložení půjčených prostředků na financování nemovitosti. Na základě tohoto kritéria si můžete o hypotéku žádat pouze v případě, že si jí chcete zajistit buď nové bydlení nebo zrekonstruovat to staré. Produkty jsou nastaveny tak, abyste v případě splnění podmínek poskytnutí mohly financovat jakoukoli nemovitost. Nicméně existuje jeden produkt, který se přesně specializuje na financování montovaných domů.
Jak funguje hypotéka se státním příspěvkem pro mladé?
Popularita montovaných staveb oslovuje banky
S financováním montovaného domu nebyl na Slovensku dosud žádný problém. Pokud klient splnil požadovaná kritéria, banka mu hypotéku ochotně poskytla. Nešlo ale o žádný speciální druh produktu určeného na financování těchto objektů, jen o klasickou hypotéku, při níž banka takové budovy brala jako jistotu. Aktuálně se banky začaly zamýšlet nad hypotékou věnovanou výhradně montovaným domem a jedna z nich již tuto možnost nabízí.
První je Slovenská sporiteľňa
První bankou orientující se na montované stavby je Slovenská spořitelna, jejíž produkt se specializuje přímo na tento typ nemovitostí. Zatím tak nabízejí tento specifický typ úvěru jako jediní na Slovensku a stavebníci chystající výstavbu montované stavby se na nich mohou bez problémů obrátit. Za tuto strategii získala Slovenská spořitelna i cenu za inovativnost udělenou TRENDEM.
VÚB hledá nové řešení
V loňském roce nabízela produkt na financování montovaných domů i VÚB, ale později tuto možnost zrušila a produkt stáhla ze svého portfolia. Důvod byl jednoduchý, změnila se legislativa a administrativní proces kolem výstavby montovaných domů se zkomplikoval, což poznamenalo i schvalování hypoték pro tento účel. Nicméně VÚB se nevzdává a momentálně hledá nějaké řešení pro poskytování obdobného produktu s ideálními podmínkami pro banku i žadatele.
Budou tuto hypotéku nabízet i další banky?
Realizace montovaných domů probíhá jinak než u zděných budovách. Hlavním rozdílem je, že výstavba začíná od střechy a ne naopak, což způsobuje zbytečné komplikace i při zapsání stavby do katastru nemovitostí. Dalším důvodem je, že montované domy jsou zrealizované za 3-4 měsíce, což je dost krátká doba na vhodnou jistotu. Na základě toho se banky zatím nehrnou do poskytování tohoto úvěru.
Poskytování hypoték na montované domy je v zahraničí vysoce ceněné, ale u nás se zatím nerozjely. Takový produkt nabízí jen jedna banka a vzhledem k slabý zájem žadatelů se ty ostatní do tohoto kroku velmi nehrnou. Výstavba montovaných staveb ale dost rychle postupuje, takže dříve či později je možné, že poptávka po těchto úvěrech pořádně vzroste ai ostatní banky se odhodlají k zavedení nového hypoproduktu.