Určitě dobře znáte ty známé reklamní slogany, které hlásí příchod nejvýhodnější hypotéky. Cílem takových reklam je získat klienty prostřednictvím prezentované prime rate sazby, která má jediný úkol a to informovat žadatele o nejvýhodnější úrokové sazbě. Reklama však neřekne vše, protože takový úrok nezíská každý.
Pod pojmem prime rate sazba se rozumí nejnižší úroková sazba, kterou můžete získat v dané bance. V podstatě jde o minimální hranici, pod kterou při nastavování konkrétních parametrů produktu poskytovatel nepůjde. Právě tato sazba se vkládá jako marketingový tah i do reklam na hypotéky s výše zmíněným cílem přilákat zákazníky. Nicméně získání tohoto benefitu ve skutečnosti není tak jednoduché jak se to v médiích deklaruje.
Úroky se výrazně snížily
Rok 2014 přinesl rekordní snižování úroků hypoték a některé banky pokračovaly v tomto trendu i s příchodem nového roku. V současnosti nabízí pár bank úrok pod 2,5% a například UniCredit Bank Vám po splnění určitých podmínek půjčí i pod 2%. Zajímavé je, že podle údajů Národní banky Slovenska dosáhl průměrný úrok v prosinci 2014 2,93%, což ukazuje na to, že nejnižšími úroky je oceněna méně než polovina současných hypoték.
Jak získat prime rate sazbu?
Pokud přemýšlíte o získání hypotéky s nejnižšími úroky, musíte splnit jisté podmínky. Právě ty banka spojuje s úlevou na úrokových sazbách, díky kterým si budete moci půjčit levněji. Ochota banky je v podstatě odměněna Vašim závazkům využívání jejich služeb, což je z dlouhodobého hlediska pro každou banku určitě výhodnější. Nezapomínejme ani na nastavení délky fixace, od kterého je konkrétní nastavení úroků rovněž závislé.
K podmínkám získání nejnižších úroků patří například:
– Otevření běžného účtu u poskytovatele
– Přesměrování příjezdu výplaty na nově otevřený účet
– Pojištění zastavené nemovitosti
– Pojištění splácení získané hypotéky
Nejlevnější nemusí být nejvýhodnější
Pokud nesplníte kritéria požadované bankou, na získání nejnižších úroků můžete zapomenout. To však není třeba vnímat z té horší stránky, protože právě hypotéky s nejnižšími úroky nejsou vždy těmi nejlevnějšími. Některé z uvedených podmínek, například pojištění splácení úvěru, Vám hypotéku prodraží, takže v konečném důsledku vrátíte bance více než u produktu s vyššími úroky. Z toho vyplývá jediné, nespoléhejte se na nejlevnější úvěry.
Pokud Váš v nejbližší době čeká podávání žádosti o schválení hypotéky, můžete zkusit oslovit některou z bank s nejnižšími úroky. Opět však zdůrazňujeme, že získání nejnižších úroků mohou doprovázet některé závazky, se kterými nakonec přeplatíte. Samotné prime rate sazby nevyužívá z několika důvodů ani polovina žadatelů ai přesto se dokážou dostat k výhodným produktem, takže klidně si požádejte io úvěr s mírně vyššími úroky.